Každý užívateľ, ktorý si zakúpi nový iPhone, iPad alebo iPod dostane v balení nový originálny kábel. Tieto originálne káble však viacero užívateľov časom z rôznych dôvodov musí vymeniť alebo doplniť za ďalší kábel. Originálny kábel u oficiálnych predajcov vychádza na zhruba 25€, preto sa nájdu užívatelia, ktorí siahajú aj po lacnejších alternatívach týchto káblov (certifikované náhrady alebo falošné originály).

Ideálnou náhradou originálnych káblov (označujú sa aj ako ,,OEM“ náhrady) sú káble, ktoré disponujú MFI certifikáciou. Káble s týmto označením sú bezpečné. Ak vám niekto predáva takýto kábel za príliš nízku sumu, pravdepodobne to nebude kábel, ktorý sa dá považovať za bezpečný. Taktiež si treba dávať pozor aj na predajcov, ktorí predávajú káble za vysokú cenu. Ich káble nemusia byť taktiež certifikované, prípadné môžu byť falošné. Dokonca ani krabičkové balenie nie je záruka kvality. Je potrebné skontrolovať samotný kábel.

Kúpou necertifikovaného alebo falošného lightning kábla si užívateľ nevedomky môže svoje zariadenie nenávratne poškodiť a je potrebná následná oprava zariadenia. Poškodenia, ktoré môžu vzniknúť používaním falošného lightning kábla:

a) poškodenie batérie zariadenia,

b) prehrievanie zariadenia,

c) neschopnosť korektnej synchronizácie zariadenia s počítačom,

d) elektrický skrat, požiar,

e) koniec kábla sa môže rozlomiť v konektore nabíjania zariadenia a pod.

Oficiálny originálny Apple lightning kábel (nie MFI certifikovaný) by mal mať na svojom tele napísané ,,Designed by Apple in California“, a následne ďalší z textov ,,Assembled in Vietnam“, ,,Indústria Brasileria“. Za samotnými textami sa ďalej nachádza 12 miestne výrobné číslo, zhruba 17 centimetrov od konca, kde je USB konektor. Falošné káble majú dané popisy vytlačené väčšinou ihneď pri konci kábla, pri USB konektore. Oficiálne originálne a MFI certifikované káble sú vyrobené z kvalitných materiálov.

Na záver sme pre vás v priložených obrázkoch porovnali originálny alebo certifikovaný lightning kábel s falošným káblom. Rozdiely nájdete na oboch koncoch kábla. V prípade potreby dopytovania certifikovaného nabíjacieho lightning kábla sa môžete obrátiť aj na nás.

Obr. Porovnanie originálneho (OEM) lightning kábla s falošným káblom – Lightning konektor

Obr. Porovnanie originálneho (OEM) lightning kábla s falošným káblom – USB konektor