Jednou z častých poškodení notebookov, je chybný grafický čip alebo chipset matičnej (základnej) dosky. Toto poškodenie sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Väčšinou sa jedná o rôzne symboly (čiary, pruhy, bodky) zobrazujúce sa na obrazovke, prípadne notebook funguje len v nízkom rozlíšení alebo vám po zapnutí len pípne a zobrazia sa vám všetky potrebné svetelné indikátory, no s notebookom sa nedá pracovať. V niektorých prípadoch sa po pripojení k externému zariadeniu dá docieliť dočasné používanie, no pravdepodobnejšou situáciou je padanie systému, tzv. ,,modrá obrazovka smrti“.

Najčastejšou príčinou poškodenia grafického čipu je teplota. Väčšina z nás nevenuje pozornosť svojmu notebooku. Používame ho denne, berieme si ho do perín a iných prašných priestorov. Notebook tým pádom nasáva väčšie množstvo prachových častíc a upcháva sa. Notebook sa nám tým snaží dať najavo, že niečo nie je úplne v poriadku. Spoznáte to hlavne podľa zvýšenej produkcie hluku a tepla. Dôvod, prečo je váš notebook teplejší a hlučnejší je, že sa ventilátor pokúša pretlačiť teplo z grafického čipu a procesora zvyšným priestorom, ktorý ešte nie je zanesený prachom. V tomto momente vám odporúčam využiť služby špecialistov. Notebook sa vyčistí, nanesú sa nové teplovodivé pasty. Absolvovaním návštevy u profesionálov predlžujete životnosť vášho notebooku.

Ak tieto náznaky budete ignorovať časom dôjde k ,,odskočeniu grafiky“. Jedná sa o bežný studený spoj, ktorý sa rieši ,,preguličkovaním“ a opätovným napojením na matičnú dosku. Veľmi dôležitou príčinou je aj samotný výrobný proces. V súčasnosti sa používa k osadeniu bezolovnatý cín. Tento cín síce spĺňa výrobne normy, no bežnému spotrebiteľovi prináša problémy v podobe ľahšieho poškodenia grafického čipu.

Mnoho servisov považuje za opravu grafického čipu len nahriatie grafického čipu. Takýto servisný úkon vydrží , no iba niekoľko týždňov, možno mesiacov, ale časom sa vám to pokazí znovu. Preto dbajte na správny výber servisného miesta. Mnoho servisov vám notebook ničí prehrievaním teplovzdušnou pištoľou. Bavíme sa o zhruba 90%ách servisov, ktoré takto „opravujú notebooky“.

Smart Royal Service ponúka možnosť preguličkovania grafického čipu. Jedná sa o profesionálny servisný úkon. Grafický čip je oddelený od matičnej dosky, miesto servisovania je prečistené a grafický čip je uložený nanovo. Výsledkom je 100%ný servisný úkon, ktorému môžete dôverovať.